Hraničářův učeň-Rozvaliny Gorlanu

John Flanagan

 Will byl jeden z pěti dětí, kteří žili na hradě v sirotčinci. Každý z nich ztratil rodinu ve válce a tak baron chtěl poskytnout těmto dětem obydlí a stravu. Každé dítě vědělo jaký byl jejich otec a co dělala jejich matka.

Jen Will neveděl nic. Byl z nich nejmenší a nejhubenější. Neměl nadání jako měli ostatní. A to ho velie rmoutilo, protože nadešel den, kdy si každého z nich měl vybrat nějaký misrt pro jistý obor. Ale Will se bál, neměl tolik síly jako Horác, a to ho štvalo, neboť si myslel, že jeho otec byl slavným rytířem a chtěl být jako on ale bez síly ho na vojenskou školu nevemou. Ani neuměl vařit jako Jenny, neměl právnické zkušenosti a neuměl psát jako George a neměl ani diplomatické chování jako Alyss.

Všichni už měli svůj obor jistý. Pouze Will se děsil toho, co ho čeká. Když přišli před barona, Will byl poslední ke kterému se dostal aby mu udělil práci. Nikdo ho však nechtěl. V kuchyni ho nechtěli, na písařství ani na diplomacii se nehodil a na vojnu byl malý. Najednou se od někud vynořil hraničář. O hraničářích se říkalo, že jsou divný a nevyzpytatelní a nikdy je nikdo neviděl.

Jmenoval se Halt. Byl to právě on, kdo chtěl Willa jako učně. Protože si všiml jeho nadání skrývat se do stínů, velmi obratně šplhat, být velmi tichý a přesně takové schopnosti potřebuje hraničář, při tajném prozkoumávání a zjišťování informací pro království.

Stal se jeho učňěm, nejdřív nerad ale pak si uvědomil, že je vážně dobrý a že ho baví být hraničářem. Mezi tím si i Horác na vojně vedl velmi dobře co se týkalo výcviku. Ale zasedla si na něj skupina tří chlapců ze staršího ročníku a šikanovali ho. Horác to ale nikomu neřekl, protože si myslel, že by ho odsoudili za to, že žaluje. Nevěděl však, že na vojně je šikonování trestné.

Pak když chtěli ti šikanátoři zaútočit i na Willa, Horác mu přispěchal na pomoc. Pak když nebyli nad Horácem v přesile, je všechny přemohl a dal jim zavyučenou. Halt jim pomohl a řekl baronovi o jejich šikaně. Okamžitě byli vyhozeni z vojenské školy.

Pak se ale roznesla zpráva, že Morgarath, který jednou zaútočil na království, se chystá k další válce. A k ní chce použít dva wargaly. Zvířata velmi nebezpečná a skoro neporazitelná. A tak je Will s Haltem a Gilanem (prvním Haltovým učněm) pronásledují aby je přemohli. Halt je v nebezpečí. Wargalové už ho skoro dostali, když dorazí Will s druřinou rytířů. Njelepší zásah má však Will. Sám zabije jednoho wargala. Oba dva jsou poraženi.

 Will se dozvídá pravdu o své otci, který nebyl slavným rytířem, ale tím nejodvážnějším člověkem, kterého Halt kdy potkal.

Ale tímto dílem válka nekončí...

 

Hraničářův učeň - Hořící most

John Flanagan

 

    Will a Halt se vydávají na planiny, kde se setkávají s několika wargaly. Ti pronásledují muže, který má splnit úkol pro Morgaratha.  Zabijí ho. To se ale Haltovi s Willem nelíbí, proč by wargalové (Morgarathovi sluhové a bojovníci) pronásledovali Morgarathova muže. Halt wargaly zabil. Pak spolu s Willem zjistili, že ten muž nesl plán války. Halt si myslí, že je to velmi užitečná informace. Předává ji královi. Král chce aby se války zúčastnilo co nejvíce bojovníků a tak posílá tři vyslance do Celtiky aby požádali o pomoc. Těmi vyslanci jsou Gilan (hraničář), Will a Horác.

    Na jejich cestě do Celtiky, Gilan učí Horáce šermu. Jelikož se Gilan učil u mistra šermu, dokáže Horáce naučit spoustu věcí. Willa učí jak se ubránit meči pomocí svých nožů. Když dojedou do Celtiky, čeká je nemilé překvapení. V první vesnice není ani jeden člověk. Jedou do další a tam nemohou nikoho najít. Gilan se rozhodl, že pojede napřed a pozkoumá město. Horáce s Willem nechal, aby se utábořili.
 

    Chlapci se utábořili a dali se do trénování. V tom je přepadli dva lupiči. Horác je nakonec zlikvidoval. Gilan se vrátil a chválí Horáce za jeho šermířské dovednosti. Přidá se k ním dívka. Evanlyn. Tvrdí, že přijela do Celtiky na návštěvu se svojí paní, tu ale zabili wargalové. Gilan odjíždí zpět domů aby informoval krále o tom, že Celtičany zahnali wargalové na jih jejich země a oni jsou bezbraní.  Horác a Will jedou s Evanlyn  pomaleji. Během jejich cesty je však překvapí wargalové. Schovají se a pozorují procházející wargaly. Wargalové vedou horníky z Celtiky.

    To se Willovi nelíbí. Na co potřebují wargalové horníky? Rozhodnoou se je pronásledovat. Čeká je veliké překvapení, když dojdou k Thrhlině, které odděluje Celtiku od království Morgaratha. Jenže přes tu Trhlinu vedl dřevěný most. Ten tam před tím nebyl. Ale teď tam stál. Vyrobili ho horníci. Wargalové ho chtěli proto, aby přes něj mohli dostat všechny svoje zbraně a vojáky. Will s Horácem chtějí most zničit. A tak ho Will zapálí, jenže se musí vrátit, neboť jedna strana mostu přestala hořet. Vrací se ale objeví ho wargalové. Evanlyn mu baží na pomoc. Už je pozdě. Seberou Evanlyn i Willa jako zajatce.

    Horác ujíždí do Araleunu, aby informoval krále o tom, že Morgarath podstrčil falešné plány boje a chystá se je překvapit u mostu a také o tom, že Willa i Evanlyn zajali. Od krále se pak dozví, že Evanlyn není služebná ale je to princezna. Její pravé jménbo je Kassandra. Bohužel jim ale nemohou nějak pomoci. Musí se připravit na boj. Willa a Evanlyn zatím drží Skandijci, kteří se přidali v boji na Morgarathovu stranu. Chtějí si je vzít s sebou jako zajatce.

    Král s vojáky se připravil na pláních a čeká na bitvu. Halt zatím připravuje překvapení pro armádu, o které si myslel Morgarath, že je zaskočí. Vše nasvědčuje tomu, že král s Haltem vyhrají. Morgarath chce ale vyjednávat. Nechce prohrát a tak se rozhodne vyzvat krále na souboj. Horác ale předběhne jeho výzvu a vyzve samotného Morgaratha. Nejspíš kůli tomu, aby se pomstil za Willa. Po veliké námaze a utrpení Horác vyhrává. Utrpěl však mnoho zranění. Morgarath je zabit. 

    Halt na válečném poli hledá Willa a Evanlyn. Najde jednoho skoro mrtvého Skandijce. Ten mu prozradí, že Willa odvedli na Skandijsou loď a chtějí s ním odplout. Halt to nechce dovolit, když s Willem odplují, už ho nikdy neuvidí. Willa nejspíš prodají do otroctví. Vypadá to, že Halt stihne Willa s Evanlyn zachránit. Jenže na poslední chvíli je Skandijci nalodili na svoji loď. A odpluli.  Halt ještě Willovi na dálku slibuje, že ho bude hledat a zachrání ho, ať to stojí, co to stojí.... 

Hraničářův učeň - Ledová země

John Flanagan
     Willa i Evanlyn (královu dceru Kassandru, která vystupuje pod jiným jménem) zajali Skandijci. Plují s nimi na lodi. Plují do Skandie, kde chtějí Willa s Evanlyn prodat do otroctví.  Jenže je zastihne bouřka vpůli cesty do Skandie a oni musí zakotvit na malém ostrově. Will vymýšlí plán na únik. Evanlyn ale má jiné plány. Až doplují do Skandie chce králi říct, že je dcera Araluenského krále. A ten pak nejspíš požádá o výkupné, a tak se dostají domů. Jenže Will věděl, že s ním jako s prostým chlapcem budou zacházet úplně jinak než s princeznou. A tak vymýšlí svůj plán na útěk dál.

    Mezitím Halt žádá o povolení odjet z Araluenu, chystá se hledat Willa. Jenže král ho nechce pustit, potřebují ho v království, aby našel nebezpečného Morgarathova přívržence, Foldara. Halt ale touží vydat se za Willem. Slíbil mu, že ho zachrání. Rozhodne se jít do hostince a tam provolávat posměšky na účet krále. Stráže ho zatkli pro velezradu a předvedli ho před krále. Král měl Halta opravdu rád.  Už několikrát zachránil samotné království. Musel rozhodnout nad Haltovo osudem. Mohl ho buď nechat popravit a nebo poslat do vyhnanství. Ani jedno nechtěl. A pak ho napdalo, že Halta pošle do vyhnanství, ale jen na jeden rok. Halt odjíždí ze země a spolu s ním jede Horác. Doplují do Galiky. Zde je ale čeká nemilé překvapení. Na každém mostu, ktery chtějí přejít, je ozbrojený rytíř. Ten chce za použití mpstu poplatek. Horác s Haltem musejí buď zaplati, nebo se utkat v souboji s rytířem. Horác je ale teprve učeň a tak mu Halt nakreslí na štít dubový list, aby to vypadalo, že je rytíř. Utká se s několika rytíři, kteří střeží most. Lidé ho začnou nazývat rytířem Dubového listu. 

    Will vymyslel plán útěku. Když šli kandijci spát, Will s Evanlyn se vloupali na člun a odpíchli se od břehu. Daleko ale neodpluli. Erak, nejvýše postavený Skandijec, vyndal z loďky špunt. Loďka se začala potápět a Will musel veslovat zpátky ke břehu. Tam je odchytli Skandijci. Ještě nějakou dobu museli zůstat na ostrově, než mohli pokračovat v plavbě do Skandije. Za tu dobu si je Erak oblíbil. A chtěl jim to ve Skandiji co nejvíce ulehčit.  Ve skandii je dal ke dvoru jako otroky. Ale netušil, že Willa dají na dvůr.

    Na dvoře ještě nikdo dlouho nepřežil. Je tam neustále zima a samá těžká práce.  Will si navykl na hřejivou trávu. Nevěděl však, že je to droga a zbavuje lidi vlastního rozhodování.  

Diskusní téma: Hraničářův učeň

oooo

sepl | 16.06.2014

Rád dělám sex

naj

monika | 22.09.2012

naj saga jaku som kedy citala

the best

Will | 18.03.2011

Nejlepší díl podle mě je Halt v ohrožení..=) Nevíte jestli to bude zfilmované?

HRAN. ˇučeň

Evanlyn | 20.02.2011

Je to fakt dobrej příběh, takovej nevšední a zajímavej

Přidat nový příspěvek