Vampýrská akademie 

Richelle Mead

Vampýrská akademie je kniha, která pojednává o záhadném světě Dhampírů, Morojů a Strogojů.

    Rose Hatwayová chodí na vampárskou akademie aby se stala strážkyní Morojů. Morojové jsou hodní upíři, kteří pijí krev protože musí ale nezabíjejí přitom. Což se o Strigojích nedá říct. Strigojové jsou mrtví nemrtví a pro krev zabíjejí.

    Na této akademii se Rose spřátelí s morojskou princeznou Vasilissou Dragomirovou. Lissou. Lissa jede spolu s rodinou a Rose autem, když v tom utrpí autonehodu. Všichni kromě Lissy umírají. Lissa za každou cenu chtěla zachránit Rose a podařilo se jí to. Nějakým záhadným způsobem v sobě objevila uzdravovací schopnosti. Od té doby mezi sebou mají Rose a Lissa pouto. Rose vnímá všechny Lissiiny nálady a dokonce se umí dostat do její hlavy a vidět to co vidí Lissa. Museli utect z akademie, protože se jim zdálo, že Lissu někdo sleduje a Rose se rozhodla Lissu ochránit. Po dvou letech je lidé z akademie konečně vypátrali.

    Zde se poprvé Rose s Lissou setkávají s Dimitrijem. Rose uvažuje o tom, že to musí být velmi dobrý strážce, když je dokázal vystopovat. Dimitrij poznává, že mezi sebou děvčata mají pouto a tak se přimluví na akademii za Rose aby si ji nechali. Neboť ředitelka ji chtěla vyhodit ze školy, za to že dovolila Lissa uniknout z bezpečí akdemie. Rose zameškala velmi mnoho z výuky a tak musí mít náhradní tréninky, aby se dostala zpět do bojovné formy a mohla tak ochránit Lissu před Strigoji. Jejím vyučujícím se stává Dimitrij.

    Rose patří mezi velmi společenské dívky. Jednoho dne, si domluvila schůzku s velmi pěkným Jessem Zeklosem. Když jsou spolu v odlehlé místnosti, líbají se. Jess zjistí, že Rose dávala Lisse krev, když byly mimo školu. A to se u Dhampírů jako je Rose nesluší. Když Dhampírka dává krev a ještě nedej bohu při sexu, říká se o ní že je "krvavá děvka". Rose se snaží Jessovi vysvětlit, že to musela udělat pro Lissu aby přežila a rozhodně přitom neměly sex. Jess jí ale nevěří a chce to využít ve svůj prosěch. A chce se s ní vyspat. Do místnosti ale vtrhne Dimitrij a odtáhne Jesse pryč. Tehdy si Rose poprvé uvědomí, že je Dimitrij velice pohledný muž. A vypadá jako bůh. Rose si všimne, že Dimitrij si ji na kratičký okamžik prohlížel.

    Zatímco Lissa se na půdě kostela schází s Christianem. Což byl ve škole "vyvrhel", protože z jeho rodičů se stali strigojové. A všichni očekávali, že se z něj v budoucnu taky stane Strigoj. Rose ví o tom, že se spolu scházejí, protože jednou nakoukla Lisse do hlavy. Zakáže jí aby se s ním dál scházela, protože to pro ni není dobrá partie. Mají se na akademii docela dobře. Lissa je mezi královskými a Rose se dobře baví s ostatními strážci a trénuje s Dimitrijem. Ale pak se začali dít divné věci. Lissa nachází ve svém pokoji mrtvá zvířata, touží je uzdravit ale Rose jí to zakazuje, protože uzdravování má na Lissu velmi negativní účinky. A o Rose se po akademii roznese, že je to "krvavá děvka". 

    To už Lissa nevydrží a začne používat svoje schopnosti. Používá nátlak k tomu aby přiměla lidi, aby nevěřili ostatním, kteří říkali o Rose to ošklivé věci. Mělo to ale naní neblahý vliv. Obklopovala jí temnota. Pak se Lissa rozhodla, že pojedou nakupovat hadříky na večírek, který se bude zanedlouho konat. Rose jela spolu s ní a Dimitrijem jako její strážci.Už teď si Rose uvědomovala, že Dimitrije velice obdivuje. Koupili si krásné šaty. V jednom obchodě obdivovala Lissa krásný náhrdelník a chtělo ho Rose koupit.

    Po několika dních našla Lissa další mrtvé zvíře a už to psychicky nevydržela. Podřezala si žíly. Rose vycítila její pocity a okamžitě to řekla Dimitrijovi. Lissa se pak přestala s Rose bavit, protože nechtěla aby se někdo dozvěděl o tom co dělá. Rose zůstala sama. Když se konal večírek oblékla se do nových sexy šatů a na krk si vzala řetízek, který ji chtěla Lissa koupit. Ale nemela na to peníze a tak jí ho koupil Lissin "Strýc". Po večírku ucítila nějaké negativní pociti u Lissy ale pak, když na ní začala myslet, něco se zmenilo. Najednou ucítila touhu po Dimitrijovi. Šla za ním. Chtěla mu něco říct ale zapomněla co to bylo. Najednou si padli do náručí. Líbali se. Rose byla v jednom ohni. Uvědomila si, jak moc ho miluje. A touha po Dimitrijovi byla čím dál tím větší. Už spolu byli v posteli a mazlili se. Když v tom Dimitrij rozepl Rose náhrdelník. A další rána. Najednou se oba dva vzpamatovali. Uvědomili si, že to muselo být nějaké kouzlo. A pak si Rose vzpomněla, že se s Lisou něco děje. Unesli ji! Hned se ji vydali zachránit. Do auta se vkradl i Christian, který Lissu miloval.

    Najdou ji a zjistí, že ji mučí jjí strýc aby ho vysvoboodila, protože je smrtelně nemocný. Chce vyléčit. Rose Lissu zachrání ale v tom boji pomalu umírá Christian. Lissa ja na tom špatně, protože uzdravovala strýce nemá dost síly na uzdravení Christiana. Rosse se nechá od Lissu kousnout a ta znovu načerpá sílu a uzdraví ho. Rosse se probouzí v nemocnici. Navštěvují ji Lissa s Christianem a také Dimitrij. Ale ten jí řekne, že to co se mezi nimi stalo, by se jinak nikdy nestalo. Že za všechno může to kouzlo. A taky hlavně protože se o ní v tomhle směru nezajímá. Rose z toho bylo velmi špatně, protože ona ho pořád milovala a tak se rozhodla, že půjde za Lissiiným strýcem, aby ji toho kouzla zbavil. Ten ji ale řekne, že už kouzlo dávno nefunguje. A že by ani nefungovalo, kdyby se navzájem nemilovali. Pak vrthla do vězení Natalie, jeho dcera,z které se stal Strgojka. Zautočila na Rose a osvobodila Strýce. Pak se Natalie vrhla na Rose. Tu omráčila. V tu chvíli přiběhl Dimitrij Natálii zabil a běžel s Rose zpátky do vězení. Rose mu cestou řekla, co se dozvěděla od toho strýce. A Dimitirj se přiznal, že ji opravdu miluje,ale nemohou spolu být. 

Jak to bude s nimi dál? A jaká budouctnost se chystá pro Lissu a vlastně pro celou vampýrskou skademii??? =)

 

 

Vampýrská akademie 2 - Mrazivý polibek

Richelle Mead

    Pokračování o 17ti leté dívce Rose, která je beznadějně zamilovaná do svého učitele Dimitrije. A ne jen to. Je to dhampýrka a má se stát strážcem Vasilissy Dragomirové, morojské princezny. Lissa ovládá éter, pomocí něho zachránila Rose před smrtí a tak se mezi nimi vytvořilo pouto.

    Rose má skládat zkoušky. Dimitrij ji bere za nejlepším strážcem na světě. Po cestě v autě několikrát ujišťuje Rose, že mezi nimi nemůže být žádný vztah. Jednak proto, že je to její učitel a pak taky proto, že Rose a Dimitrij se stanou Lisiinými strážci a musí ochraňovat ji a kdyby spolu chodili, Dimitrij by ochraňoval hlavně Rose a to se nemůže stát. Když dojeli na místo, kde měl bydlet známý strážce, strnuli hrůzou. Všichni lidé v domě byli mrtví. Po zjištění, že Strigojové si dovolili zabít několik dhampírů a královských morojů, vzniká na akademii zmatek. Profesoři z akademie se rozhodnou, že po Vánočních prázdninách vezmou žáky do tajného střeženého centra v horách. Mezi tím Rose ještě trénuje s Dimitrijem a ten ji poprvé ukazuje jak se zachází se stříbrným kůlem, kterým když probodnete srdce Strigoje- Strigoj pak zemře. Do školy se dostávají další významní strážci a jedním z nich je Rosiina matka – Janine Hatwayová. Rose je v rozpacích, svojí matku mockrát neviděla. Matka ji dala na akademii, aby se z ní stala strážkyně a nenavštěvovala ji, ani ji nijak nekontaktovala. Rose je na ni naštvaná.  Janine zůstala několik dní na akademii. Když Rose běžela na trénink, místo Dimitirje tam byla její matka. Neměly mezi sebou zrovna dobrý vztah. Rose si Janine dobírala, kvůli tomu, že se vůbec nezajímá o svoji dceru a kvůli neznámému otci. Janine se naštvala a praštila Rose tak tvrdě až ji udělala monokl. Rose si šla postěžovat Lisse, ta ji litovala, ale ne dlouho, někam se chystala. Když se Rose octila sama v pokoji nakoukla přes pouto Lisse do hlavy. A ocitla se ve velmi nepříjemné situaci. Lissa a její přítel Christian měli rande a zrovna se chystali na své první milostné dobrodružství. Musela se vrátit zpět do své hlavy. A padl na ni smutek a lítost nad jejím nepovedeným vztahem s Dimitrijem. I když jí její kamarád Mason dělal návrhy a rozhodně o ni hodně stál, nedokázal se oprostit od myšlenek na Dmitrije. On byl prostě Bůh.  Vydala se na další trénink s Dimitrijem a ve snaze zamaskovat monokl si nechala vlasy rozpuštěné. Dimitrij si toho všiml a snažil se ji utěšit. Jenže to ji pobouřilo ještě víc. Z jeho blízkosti byla nesvá, toužila ho obejmout a políbit. Políbala ho. On jí polibek tvrdě oplatil, ale pak hned uskočil. Varoval ji, aby to už nikdy nedělala.

    Po Vánocích všichni odjeli do hor. Všichni byli nadšení. Rose se rozhodla, že začne chodit s Masonem. Závodili spolu na lyžích. Pak ale potkala královského Moroje- Adriana Ivaškova. Hodně pil a kouřil. Nakonec se zjistilo, že ovládá éter, stejně jako Lissa. Cigarety a alkohol rušili nepříznivé účinky eteru. Adrian se otáčel za každou dívkou. Ale Rose si obzvlášť oblíbil. Pozval ji do bazénu a chtěl se s ní sejít. Ale chodila s Masonem a tak si nechtěla začínat nic jiného. Pak se ale objevil Dimitrij s Tašou Ozerovou (Christianova teta). Rose zjistila, že Taša požádala aby byl Dimitrij její strážce a aby s ní žil a měl s ní dítě.  Od té doby se s Dimitrijem už nechtěla bavit. Jednou ho potkala a schválně obejmula Adriana. To Dimitrije namíchlo a odůvodňoval to tím, že Adrian není ten správný a zodpovědný. Zatím co byli ukrytí v horách, Strigojové zorganizovali další útok na Královské. Jedni ze zabitých byli i rodiče Mii, což byli dívka, která nenáviděla Rose a Lissu. Ale poté co její rodiče zemřeli, změnila se. Toužila se Strigojům pomstít. K ní se ještě připojil Mason a jeho kamarád Eddie. Mason ale slíbil Rose, že se do žádný akce pouštět nebude. Rose se chtěla s Masonem pomilovat, ale když na to přišlo, uvědomila si, že nemůže. Pořád musela myslet na Dimitrije. Nedokázala to. Mason se naštval a vydal se s Eddiem a Miu na Strigoje. Bylo to velmi dětinské, protže Strigojové jsou velice silní a oni jsou jen tři děti. Rose cítila vinu z toho, jak se zachovala k Masonovi a vydává se ho zachránit. Spolu s ní jde Christian, aby jí pomohl. Našli je v Seatlu a když se vraceli zpět do hor, někdo je unesl. Strigojové je uvěznili v jejich tajném doupěti. Nakonec Rose dostala plán na útěk. Ale při útěku je zastihli Strigojové. Všichni stihli utéct až na Rose. Ale Mason se pro ni vrátil. Ale jedne ze Strigojů byl rychlejší a zlomil mu vaz. Rose tomu nemohla uvěřit, zmocnil se jí vztek a zabila všechny Strigoje. To byli první Strigojové, které zabila. Ale nemohla se vzpamatovat z Masonovi smrti. A zase se tu objevil Dimitrij. Jediný kdo ji mohl uklidnit.  Nakonec se jí přiznal, že ji strašně miluje a když se ho Taša zeptala, jestli bude jejím strážcem a bude s ní mít dítě, nedokázal to přijmout. Protže Rose miluje tak moc, že by nedokázal být s někým jiným.

 

 

Vampýrská akademie - Poslední oběť

 Richelle Mead

 

     Rose je obviněna ze zabití Morojské královny Taťány. I když to neudělala, na místě činu byl nalezen její kůl a tato stopa vedla přímo k ní. Je uvězněna a čeká na soud. Dozvídá se, že pokud neobhájí svoji nevinu, popraví ji. Propadá panice, protože netuší, kdo to mohl být. Měla jen jednu stopu, a to byl dopis od mrtvé královny, ve kterém stálo, že Lissa není posledním Dragomirem. Ale to jí nepomohlo, z vězení se nemohla ani hnout. Pak ji osvobodil strážce Michail a její kamarád Edie. Donutili ji aby společně s Dimitrijem (který, si ji po proměně zpátky na dhampry vubec nevšímal)  utekla a schovala se, do té doby než Lissa s ostatními najdou nějaké důkazy její neviny. 

    Rose utekla s Dimitrijem. Ale nevěděla kam jedou. Nikdo ji neřekl, co naplánovali ani co se bude dít. Rose plánuje svůj útěk, aby do svých problémů nezatáhla i Dimitrije. Jaké bylo pro ní překvapení, když na jednom parkovišti, kde si měli vyměnit auto, stála Sydney. Jéjí přítelkyně, alchimistky, kterou potkala na cestě do Ruska. Ona v tom jela taky! Všichni spolu dojeli do hotelu. Tam měli počkat, než se situace uklidní a najde se pravý vrah. To se ale Rose nelíbilo. Nedokázala sedět a nic nedělat, když její přátele hledali stopy. Ale byla v pokoji s Dimitrijem a když se pokoušel utéct, vždy ji zastavil. Dimitrij ji musel dokonce zalehnout na posteli aby s sebou nemohla cloumat a tak se osvobodit z jeho sevření. Rose dostala impulsivní nápad. Políbila Dimitrije. Ten strnul překvapení a dokonale se oddal polibku. Jenže Rose ho praštila pěstí. Tím si zajistila několik minut náskok a utekla. Schovala se v lese. Dimitrij ji ale stejně našel.

    Podle Taťánina dopisu existoval ještě jeden potomek Dragomirů. Rose si uvědomila, že když ho najde Lissa pak bude mít rodinné kvorum a bude se moci dostat do rady a dokonce kandidovat na královnu. Ne jen, že bybyla Lissa skvělá královna ale zajistilo by to i Rose víc času na zjištění pravé vražedkyně. Spolu se Sydney vypátrali, že Erick Dragomir posílal peníze na účet nějaké ženy. Tu ženu Rose znala. Byla to Soňa Karpová, která byla proměněna na Strigojku. Dimitrij využil své staré strigojí známosti a zjistil, kde se Soňa ukrývá.

    Mezi tím Lissa kandidovala na královnu. A už úspěšně složila dvě zkoušky. Trápilo ji ale že nepokročili v pátrání po vrahovi.  Rose s Dimitrijem zatím našli Soňu. A Rober Doru, Viktorův bratr (Viktor- v 1.díl se pokusil Lissu přimět aby ho léčila), který ovládá éter, přeměnil Soňu zpět na Dhampýrku. Ta jim pomohla najít potomka Dragomirů. Byla to Jill Mastranová, se kterou se Rose seznámila již na Akademii. Než ji ale stačili vzít s sebou ke dvoru, do Jillina domu vtrhli strážcové, Rose s Dimitrijme museli utéct. Viktor a Robert využili chaosu a Jill unesli. Ale se Soninou pomocí je Rose s Dimitrijem našli. Rose posedla temná síla éteru a když praštila s Viktorem o beton, zabila ho. Začala bláznit a všechny její myšlenky byly chaotické. Soňa jí dala uzdravující náramek.  Trochu jí pomohl. Dimitrije Rosiino chování vyděsilo a tak se ubytovali v hotelu, aby se Rose mohla vzpamatovat.

    U dvora se zatím objevili strážci s alchymistkou Sydney, kterou chytli v domě Mastranových. Vyptávali se jí proč tam byla a co má s Rose společného. Rose to sledovala srz Lissu, která byla také u výslechu. Neboť na ní předešlého dne zaútočil Moroj a Edie ho musel zabít. Vyslíchající strážce měl na stole fotku mrtvého Moroje. Sydney měla doprovod, dva alchymisty. Jeden z nich zareagoval na fotku. Nejspíš toho muže znal. Všimla si toho Lissa i Rose.

    Rose se rozhodla, že musí vyrazit za alchymisty ke dvoru, aby zjistila, co alchymista ví. Nejdřív si ale musela odpočinout. Nemohla se zbavit pocitu vražedkyně. Zabila Viktora. A to nebyl žádný strigoj. Ale Moroj. Dimitrij ji přesvědčoval, aby si odpustila. Neudělala to, protože chtěla ale kvůli působení temného éteru. Jenže Dimitrij Rose nepřesvědčil. Jak by mohl, taky to byl on, kdo měl neustálé výčitky po proměně ze Strigoje. Jak ji mohl radit, když jí celou dobu tvrdil, že už ji dávno nemiluje. Jenže v tom byl ten problém. Ona ho stále milovala. A on se v tu chvíli přiznal, že ji také miluje. Strávili spolu noc. Nikdy nebyli tak šťastní. Jenže hned brzy na to se museli vydat ke dvoru.

    Rose bylo jasné, že to nemusí vyjít a strážci ji mohou rovnou zabít. Před domem alchymistů, který strážci střežili, se Rose sešla s Michailem. Byla oprvadu překvapená, když s ním přijel i Adrian. (Rosein nynější přítel) Musela mu říct, že se s ním che rozejít ale ne v tuhle chvíli. Než se vrhli do domu Michail se láskyplně přivítal se Soňou, o které si myslel, že už ji v životě neuvidí. Rose byla s Dimitrijem za autem, mysleli si, že je nidko nevidí. Dimitrij nabádal Rose aby byla opatrná a políbil ji na čelo. V tu chvíli ale za nimi přišel Adrian, kterému nejspíš Rose právě rozervala srdce.

    V domě se od alchymisty dozvěděla, kdo byl Moroj, který chtěl Lissu zabít. Čekala je cesta do paláce, aby tam odhalili pravou vražedkyni a pomohli Lisse stát se královnout díky "sestře" Jill. V paláci se kolem Rose seskupili strážci ale nakonec ji nechali promluvit. Představila Jill Dragomirovou Mastranovou. A všem oznámila, že pravá vražedkyně je Taša Ozerová (Cristianova teta). Ta zabila Taťánu, protoženechtěla aby prosadila snížení věku dhampýrských strážců a hodila to na Rose. Chtěla se Rose zbavit, protože věděla, že ji Dimitrij miluje. A kdyby Rose nebyla mohla by s Dimitrijem žít Taša.

    Taša, která byla odhalena, propadla panice. Vytáhla zbraň a začala střílet. Mállem zastřelila Lissu. Ale to se nestalo, kvůli jednomu nepatrnému pohybu. Pohybu, který Lisse zachránil život ale někdo jiný o něj musel přijít. Rose cítila jak umírá, jak se vzdaluje do tmy a kolem ní kroužili obličeje duchů. Poslední koho viděla byla Lissa a Dimtrij. Zmohla se na poslední úsměv Lisse a pohled, kterým říkala Dimitrijovi, jak moc ho miluje. A pak byla pryč.

 

Pak se ale našťěstí probudila. Vedle ní byl Dimitrij. Hlídal ji. Když viděl, že se probudila, byl štastný. Myslela, že ji někdo uzdravil éterem ale nebylo to tak. Dostala se z toho sama. Operovali ji. Nikdo nevěřil, že přežije. Ale našla v sobě sílu, která ji zachránila.  Dimitrij jí řekl, že když se na něj naposledy podívala, opravdu uvěřil, že mu odpustila všechny činy, které ji provedl. (když byl ještě Strigojem) Poté zjistila, že Lissa vyhrála jako kandidátka na královnu a čeká ji korunovace. Nebylo to ale jediné překvapení. Zmizelo i jejich pouto. Umřela ale zase se vrátila na svět a to bez pomoci éteru. Tím se pouto zrušilo.

 

 

 

 

Diskusní téma: Vampýrská akademie

V

lissa | 17.07.2014

Myslíte že natočí film Vampírská akademie 2 ? .. ja doufam že teda jo :D

vampire academy

vampire | 04.06.2012

ROSE A DIMITRIJ JSOU NEROZLUCNI

vampire academy

vampire | 04.06.2012

v sestem dile se opravdu daji dohromady,protoze k sobe zkratka patri.........

Mase

Andy | 02.03.2012

Je mi líto Masona ;( Rose miloval ...

vampíři

Janča | 18.03.2011

Já už jsem šestý díl četla, ale amatersky přeložený na internetu.. Ale děj je hodně dobrý a má to i dobrý konec..=)

Va

VA | 17.02.2011

Opravdu povedená série. Doufám že spin of série bloodlines bude stejně dobrá

6.díl

Lis | 13.02.2011

Já osobně si myslím, že Dimitrij s Rose se dají v šestém díle dohromady. I když v pátým řík, že už ji nemiluje.

Re: 6.díl

T | 17.03.2014

já je četla všechny a dají se dohromady :D

rose a dimitrij

Rosemarie | 02.02.2011

Tato kniha je úžasná, daleko lepší než Stmívání. Chci aby Dimitrij byl spolu s Rose...=)

Přidat nový příspěvek