Karel Čapek

Povetroň

Za hrozné bouřky přivezou do nemocnice zraněného muže., který se zřítil s letadlem. On jediný přežil. Nikdo v nemocnici však neví, kdo zraněný muž je. Nemá žádné doklady. Nikdo ho nemůže identifikovat, neboť je v hrozném stavu a pomalu umírá. Protože nikdo neví, kdo to je a co se mu stalo, označí ho jako případ X. Na všechny v nemocnici působí velice tajemně a chtějí vědět, kdo to je a proč za takové bouřky letěl letadlem.
        Jednoho dne přijde za lékařem jeptiška, která několik dní sedí u pacientova lůžka. Svěří se lékaři o snu, který ji pronásleduje už několik nocí po sobě. Zdá se jí o pacientovi X. Vypráví jí o svém dětství bez matky. O otci, který mu nikdy nerozuměl. O setkání s dívkou, do které se zamiloval. Když ji získal tak od ní zase utekl, protože se bál, že nad ním bude mít převahu. Dává se na cestu dobrodruha. Pak onemocní a chce se vrátit zpět pro svoji lásku.
        Druhý příběh vypráví jasnovidec. Snaží se dostat do vědomí případu X, jenže ten je v bezvědomí. Pro jasnovidce je to vyčerpávající a pociťuje na sobě stejné příznaky bolestí jako má pacient. Stejně jako viděla jeptiška, čte jasnovidec v pacientově mysli, že žil život bez matky. Neustále cestoval z místa na místo. Případ X byl chemikem, který přišel na nějakou sloučeninu, všichni vědci se mu však vysmáli. On pátrání po významu sloučeniny vzdává. Po letech však zjistí, že jeho sloučeninu nalezl někdo jiný a vydává ji za svou. Chce se vrátit domů a najít sešity, ve kterých má své zápisky. Musel se vrátit, aby obhájil to, co patřilo jemu.
        Poslední příběh je básníkův. Napsal povídku o pacientově životě. Žil na Kubě, kde byl zraněn a ztratil paměť. Stává se zaměstnancem Camguyena majitele cukrových třtin. Zamiluje se do jeho dcery. Camaguyenovi se to však nelíbí a propouští ho ze svých služeb. X se rozhodne obchodovat s naftou, aby pomocí bohatství mohl dostat Kubánku. Tento obchod mu ale nevyšel a on ztrácí naději. Pak si vzápětí vzpomene kdo je. Jeho otec je zámožný muž, Případ X od něj utekl, protože chtěl žít svůj život a teď se může vrátit. Požádat otce o odpuštění a vzít si peníze, aby mohl přijít pro Kubánku.