Na západní frontě klid
E. Maria Remarque

    Pavel Baumer odchází z gymnázia. A spolu se svými přáteli se hlásí do německé armády.  Myslí si, že jít do války je čest a povinnost. Jeho názor se ale postupem času změní. Nejdříve musí absolvovvat krutý výcvik u velitele Himmelstosse, který dává všem pocítit moc jeho síly. Po vytrpění výcviku a šikany, je i se svými přáteli povolán na západní frontu. Spolu s nimi prožívají zákopovou válku. Zde se jeho nadšení mění na smutek a znechucení. Přemýšlí o tom, že je válka k ničemu a že kvůli ní umírají nevinní lidé. Pavel dostává krátkou dovolenou a jede domu za svoji matkou. Cítí se jinak. Je změněný. K lidem nepoci%tuje žádné emoce. Také se dozvídá, že jeho matka má rakovinu.

    Vrací se zpět. Spolu s jeho přítelem jsou zraněni. Jeho přítel Albert umírá a on se léčí.  Když se zase vrátí do průběho války, jeho nejlepší přítel Katzinský je raněn. Vlítla do něj střepina a umírá Pavlovi v náručí. Pavel je zdrcený a vstává od Pavla. Najednou se ozve hlášení, že je po válce. "Na západní frontě klid" a hned po hlášení Pavel klesá k zemi a už se nezvedá. Když ho obrátili, aby se ujistili, že už není živý v jeho tváři je výraz klidu a uspokojení. 

Hl.myšlenka: Válka je zbytečná. Nevinní lidé zabíjijí a ani neví proč. Spousta lidí umírá anebo ztrácí své milované, pro nic.